Lista aktualności Lista aktualności

"Posadź swoje drzewo na następne 90 lat"

Po takim hasłem w dniach 10-11 kwietnia 2014 roku na terenie Nadleśnictwa Łupawa odbyła się wspólna akcja promocyjno – edukacyjna sadzenia drzew i krzewów z okazji jubileuszu 90-lecia lasów Państwowych.

 

Akcja miała miejsce na terenie leśnictwa Łupawa i leśnictwa Kotowo, gdzie uczestniczyli wspólnie uczniowie Zespołu Szkół z Łupawy, uczniowie Szkoły Podstawowej z Motarzyna oraz pracownicy Nadleśnictwa Łupawa, łącznie około 200 osób. Wszyscy chętni mieli zapewniony sprzęt do sadzenia, a akcja była okazją do wymiany doświadczeń i przekazania uczniom wiedzy z zakresu ogólnie pojętej różnorodności przyrodniczej w lasach. Leśnicy pokazali w terenie jak sadzi się drzewa, służyli radą i pomocą tak, by sadzenie różnorodnych gatunków drzew i krzewów przyniosło dobre efekty w przyszłości.

Celem akcji było uświadomienie, że lasy kierują się zasadą zrównoważonej gospodarki leśnej. Przypomniano również, że lasy są domem dla 80 proc. gatunków roślin i zwierząt, pełnią też ważną funkcję „pochłaniacza" dwutlenku węgla. Drzewa w polskich lasach mogą zmagazynować łącznie aż 900 mln ton węgla, a co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych.

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia było wspólne ognisko zorganizowane nad rzeką Łupawą w uroczym miejscu zwanym potocznie „Grzybkiem". Mamy nadzieję, że za 90 lat następne pokolenia będą miały okazję do podziwiania pięknych drzewostanów.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom biorącym udział w akcji.