Lista aktualności Lista aktualności

Las Stulecia

    Dnia 17 kwietnia 2018 roku, dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Motarzynie Gabriela Konkela, oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Łupawa Czesława Jereczka, posadzono w Leśnictwie Kotowo „Las 100-lecia”.

    W uroczystości brali udział: Wójt Gminy Dębnica Kaszubska Iwona Warkocka, Przewodniczący Rady Gminy Dębnica Kaszubska Krzysztof Badowski, przedstawiciele OSP w Motarzynie, sołectwa Motarzyno, uczniowie Szkoły Podstawowej w Motarzynie wraz z gronem pedagogicznym i Radą Rodziców, pracownicy i właściciel firmy UL M. Płatkowski, oraz leśnicy z Nadleśnictwa Łupawa.

    Posadzone zostały dęby. Dąb jest gatunkiem szczególnym dla naszych lasów i naszej historii. Charakteryzuje się długowiecznością, przypisuje się mu magiczną moc i siłę. Ma wyjątkowe, trwałe drewno o pięknym rysunku. Od zarania dziejów sadzono dęby dla upamiętnienia doniosłych wydarzeń i w ważnych dla lokalnych społeczności miejscach.

    Na skraju uprawy, przy drodze ustawiono tablicę informacyjną. Na ręce Dyrektora Szkoły Podstawowej w Motarzynie, symbolicznego przekazania klucza do „Lasu 100-lecia”, dokonał Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Łupawa Mieczysław Miloch.

    Staropolskim zwyczajem, na koniec, po pracy, wszyscy przybyli posilili się przy wspólnym stole.