Lista aktualności Lista aktualności

Retencja wodna w zgodzie z naturą

W ramach projektu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” na terenie n-ctwa powstają małe obiekty retencyjne zatrzymujące oraz spowalniające odpływ wody ze zlewni.

Projekt „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet III Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska, Działanie 3.1 Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

          9 czerwca 2010 roku w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w obecności ministra Adama Ździebło została podpisana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr Mariana Pigana Umowa o dofinansowanie. Umowa opiewa  na łączny koszt 195 200 000, 00 zł z czego 136 000 000,00 zł zostanie zrefundowane ze środków Funduszu Spójności.

          Celem projektujest likwidacja w lasach nizinnych skutków pogorszenia stosunków wodnych, które spowodowały lub powodują zmiany w reżimie hydrologicznym całej zlewni. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez podjęcie działań zwiększających potencjalne zdolności retencyjne lasów. Planowane w ramach projektu zatrzymanie wody na obszarach leśnych oraz spowolnienie jej odpływu ze zlewni zapewni nie tylko poprawę struktury bilansu wodnego, czyli ograniczenia skutków powodzi i suszy, ale przyczyni się też do ochrony jakości wód i zwiększenia różnorodności biologicznej obszarów wodno-błotnych oraz renaturyzacji bagien                     i mokradeł. Jednym z głównych założeń projektu jest wspieranie przyjaznych dla środowiska metod retencjonowania wody na terenie Lasów Państwowych.

          W ramach projektu powstają na terenie Nadleśnictwa Łupawa małe obiekty retencyjne zatrzymujące oraz spowalniające odpływ wody ze zlewni.

          W 2011 roku realizowano zadanie: Zbiornik retencyjny Gogolewo, oddziały leśne 320, 321, 332/1"polegające na utworzeniu 2 retencyjnych zbiorników wodnych wraz utworzeniem 3 budowli upustowych: mnicha, przelewu drewniano-kamiennego oraz przepustu. Powierzchnia projektowanych zbiorników wynosi 1,09 ha, 1,14 ha oraz naturalnego zbiornika 0,05 ha, na których to obiektach zretencjonowano 18 335 m3wody. Obecnie te niewielkie „oczka wodne" zainicjowały proces odtworzenia siedlisk związanych z terenami podmokłymi oraz powrót specyficznej  flory i fauny oraz odtworzenie różnorodności biologicznej w lokalnych ekosystemach leśnych.

          W bieżącym roku zaczęliśmy zrealizować zadanie: Renaturyzacja obszarów wodno – błotnych na terenie Nadleśnictwa Łupawa".Założenia do projektu przewidują utworzenie 10 zastawek drewnianych oraz 5 progów spowalniających odpływ wody ze zlewni z możliwością regulacji piętrzenia wody i oraz obszaru wodno – błotnego z naturalnym zbiornikiem o pow. 3,18 ha. Całość sieci urządzeń melioracyjnych odtworzy obszar wodno – błotny na pow. 10,48 ha i zretencjonuje wody o objętości 12 700 m3.

          Jednostką odpowiedzialną za wdrożenie, koordynację i rozliczenie Projektu jest Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w Warszawie.